Product Details:
| Material | Chromo Paper |
| Color | White |
| Label Size (W x H) | 100x75 mm |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Label Format | Roll Form |
| Pattern | 100mm*75mm |
| GSM | 80 |
| Adhesive | Permanent |
| Surface Finish | Glossy |
| Labels Across | 1 Up |
| Labels Per Roll | 500 |
| Core Diameter | 1 inch (25.4 mm) |
Product Details:
| Material | Paper |
| Color | White |
| Label Size (W x H) | 35*22 |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Label Format | Roll Form |
| GSM | 80/60 |
| Adhesive | Permanent |
| Surface Finish | Glossy |
| Labels Across | 3 Up |
| Labels Per Roll | 4000 |
| Core Diameter | 1 inch (25.4 mm) |
Product Details:
| Sticker Material | Paper |
| Sticker Size | 20*20 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Material | Paper |
| Finish | Semi Gloss |
| Roll Type | Roll |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Thickness | 80/60 |
| Application | Retail Label |
| Is It Waterproof | Non Waterproof |
| Water Resistance | Non Waterproof |
| Adhesive | Yes |
| Country Of Origin | India |
Product Details:
| Sticker Material | Paper |
| Sticker Size | 25 x 25 mm |
| Material | Paper |
| Adhesive Type | Permanent |
| Finish | Semi Gloss |
| Roll Type | Roll |
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Thickness | 80/60 |
| Adhesive | Yes |
Product Details:
| Material | Direct Thermal |
| Label Size (W x H) | 15*15 |
| Label Format | Roll Form |
| Labels Across | 1 Up |
| Adhesive | Waterbased/Hotmelt |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| GSM | 80/60 |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
Product Details:
| Material | Chromo Paper |
| Color | White |
| Label Size (W x H) | 38x25 mm |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Label Format | Roll Form |
| GSM | 80/60 |
| Adhesive | water based |
| Labels Across | 2 Up |
| Surface Finish | Glossy |
| Labels Per Roll | 1000 |
| Core Diameter | 1 inch (25.4 mm) |
Product Details:
| Sticker Material | Paper |
| Sticker Size | 40*25 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Finish | Semi Gloss |
| Roll Type | Roll |
| Application | Retail Label |
| Water Resistance | Non Waterproof |
| Country Of Origin | India |
Product Details:
| Sticker Material | Paper |
| Sticker Size | Any custom Size |
| Adhesive Type | Permanent |
| Finish | Semi Gloss |
| Roll Type | Roll |
| Application | Shipping Label |
| Water Resistance | Non Waterproof |
| Country Of Origin | India |
Product Details:
| Sticker Material | Matt Paper |
| Sticker Size | 100*100 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Print Type | Blank |
| Finish | Matt |
| Roll Type | Roll |
| Application | Retail Label, Garment Tag, Asset Tag, Carton Label, Pharma Label, Library Label, Warehouse Label, Shipping Label |
| Water Resistance | Non Waterproof |
| Country Of Origin | India |
Product Details:
| Thermal Type | Thermal Transfer |
| Core Size | 1 inch or 3 inch |
| Size | 60x30mm |
| Material | Paper/polyester |
| Printing | Plain |
| Sticker Form | Roll |
| Top Coating | Top Coated |
| Adhesive Type | Permanent |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 80/60 |