Product Details:
| Label Type | Plain Chromo Label |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Finish | Semi Gloss |
| Label Shape | Reactangle |
| Compatible Printer | Barcode Printer |
| Core Size | 25 mm |
| Size | 80mm*55mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Paper |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Chromo Paper |
| Label Size (W x H) | 100x50 mm |
| Size | 4x2 Inch |
| Label Format | Roll Form |
| Labels Across | 1 Up |
| Adhesive | Permanent |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| GSM | 80/60 |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
Product Details:
| Label Type | Plain Chromo Label |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Finish | Semi Gloss |
| Label Shape | Die Cut |
| Compatible Printer | Barcode Printer |
| Core Size | 1 inch |
| Label Length | 100 mm |
| Label Width | 50 mm |
| Labels per Roll | 1000 labels |
| GSM | 80 GSM |
Product Details:
| Label Type | Barcode Label |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Finish | Semi Gloss |
| Label Shape | Rectangular |
| Compatible Printer | Thermal Transfer |
| Core Size | 1 inch |
| Label Length | 100 mm |
| Label Width | 150 mm |
| Labels per Roll | 500 labels |
| GSM | 70 GSM |
Product Details:
| Label Type | Plain Chromo Label |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Finish | Semi Gloss |
| Label Shape | Die Cut |
| Compatible Printer | Direct Thermal, Thermal Transfer, Barcode Printer |
| Core Size | 25 mm |
| Label Length | 100 mm |
| Label Width | 50 mm |
| Labels per Roll | 1000 labels |
| GSM | 80 GSM |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Roll |
| Label Material | Paper |
| Material | Paper |
| Adhesive Type | Permanent |
| Color | White |
| Roll Core Size | 1 inch or 3 inch |
| Label Width | 100 mm |
| Label Height | 150 mm |
| Labels per Roll | 500 |
| Usage/Application | Barcode Printing |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Adhesive | Self Adhesives |
Product Details:
| Thermal Type | Thermal Transfer |
| Material | Thermal Paper |
| Core Size | 1 inch or 3 inch |
| Sticker Form | Roll |
| Top Coating | Top Coated |
| Adhesive Type | Permanent |
| Usage | Shipping Label, Price Label, Barcode Label |