Product Details:
| Label Material | Polyester |
| Printing Type | Plain |
| Roll Core Size | 25 mm |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Label Width | 90mm |
| Label Height | 15mm |
| Label Size | Any Custom sIze |
| Labels per Roll | 2500 |
| Label Finish | Glossy |
| Label Shape | Roll Form |
| Packing Type | Roll |
| Compatible Printer | Thermal Transfer |
Product Details:
| Thermal Type | Direct Thermal |
| Material | Thermal Paper |
| Core Size | 1 inch or 3 inch |
| Sticker Form | Roll |
| Top Coating | Non Top Coated |
| Adhesive Type | Permanent |
| Usage | Price Label, Weighing Scale, Barcode Label, Shipping Label, Pharma Label |
| Print Colour | Black |