Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Roll |
| Label Material | Paper |
| Label Size (W x H) | 50x25 mm |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Label Size | 50 x 38 mm |
| Material | Chromo |
| Label Format | Roll Form |
| Labels Across | 2 Up |
| Label Shape | Rectangle |
| Roll Core Size | 25 mm |
| Adhesive | Permanent |
| Print Type | Thermal Transfer |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Garments |
| Labels Per Roll | 3000 labels |
| Pattern | Printed |
| Roll Length | 500 Labels |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 0.2mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Roll |
| Label Material | Paper |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Size | 100 x 75 mm |
| Material | Paper |
| Roll Core Size | 25 mm |
| Labels Per Roll | 500 labels |
| Print Type | Thermal Transfer |
| Size | 4x2 Inch |
| Design Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| colour | Custom |
Additional Information:
Product Details:
| Label Width | 58 mm |
| Material | Chromo Paper |
| Label Length | 50 mm |
| Label Size (W x H) | 100x50 mm |
| Paper Type | Thermal Transfer |
| Size | 4x2 Inch |
| Label Format | Roll Form |
| Core Size | 25 mm |
| Roll Length | 50 m |
| Adhesive | Water based/hot melt |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Adhesive Type | Permanent |
| Pattern | custom |
| GSM | 80/60 |
| Number of Labels per Roll | 1000 |
| Label Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Glossy |
| Color | White |
| Compatible Printer Brand | TSC, Argox, Zebra, Godex, Sato, Honeywell, TVS, Citizen |
| Application | Asset Tag, Warehouse, Logistics, Shipping, Food Packaging, Barcode, Pharma, Retail |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Label Material | Paper |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Size | Sheet Form |
| Material | Paper |
| Usage/Application | Garments |
| Printing Type | Pre Printed |
| Label Shape | Round |
| Pack Type | Sheet |
| Shape | Round |
| Pattern | Printed |
| Thickness | 0.2mm |
| Finish Type | Glossy |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Diameter | 3iinch |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material Type | Polyester (PET) |
| Label Format | Sheet Form |
| Material | Adhesive Paper |
| Printing Color | Multicolor |
| Printing Type | Digital Print |
| Color | Multicolour |
| Printing Technology | Digital Printing |
| Usage/Application | Garments |
| Adhesive Type | Permanent |
| Surface Finish | Glossy |
| Packaging Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Design Type | Digital |
| Label Type | Paper |
| Is It Customized | Customized |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Color Type | Multicolor |
| Material | Paper |
| Sticker Type | Label Sticker |
| Color | Multicolour |
| Printing Type | Digital Print |
| Packaging Type | Sheet |
| Finish | Glossy |
| Pack Type | Sheet |
| Size | Customized |
| Pattern | Sheet |
| Number Of Labels | Customized |
Product Details:
| Adhesive Type | Permanent |
| Material | PVC |
| Label Type | PVC Gloss |
| Color | Multicolour |
| Printing Type | Digital Print |
| Packaging Type | Sheet |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Finish | Semi Gloss |
| Size | Customized |
| Form Type | NA |
| Design Type | NA |
| Pattern | Sheet |
| Number Of Labels | Customized |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Label Material | Polyester |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Label Shape | Any |
| Material | Paper |
| Mounting Type | Sticker |
| Usage Area | Indoor |
| Label Language | Multi Language |
| Packaging Type | packet |
| Surface Finishing | glossy |
| Thickness | 90 |
| Size | custom |
| Is It Customized | Customized |
| Color | Any |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sheet Size | 13x19 Inch |
| Material | Paper |
| Finish | Glossy |
| Packaging Type | Packet |
| Label Type | Paper |
| Adhesive Type | Permanent |
| Usage/Application | Any |
| Sticker Type | Pre Printed |
| Pack Size | 10 Sheets |
| Color | White |
| Size | Customized |
| Pattern | Packet |
| Shape | Any |
| Surface Finishing | Customized |
| Number Of Labels | Customized |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material Type | Paper |
| Material | Paper |
| Label Type | Printed |
| Label Format | Sheet Form |
| Color | Multi Colour |
| Printing Technology | Digital Printing |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Pattern | Any |
| Printing Type | Digital |
| Surface Finish | Semi-Gloss |
| Label Shape | Round |
| Label Finish | Semi Gloss |
| Packaging Type | Sheet |
| Size | Customized |
| Thickness | 140 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: