Product Details:
| Material | Direct Thermal |
| Color | White |
| Label Size (W x H) | 75x50 mm |
| Printing Method | Thermal Transfer |
| Label Format | Roll Form |
| GSM | 80/60 |
| Adhesive | Permanent |
| Surface Finish | Glossy |
| Labels Across | 1 Up |
| Labels Per Roll | 1000 |
| Core Diameter | 1 inch (25.4 mm) |
| Is It Reusable | Non Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Label Material | Paper |
| Label Form | Self-Adhesive |
| Material | Chromo paper |
| Label Size | 15mm Dia |
| Printing | Printed |
| Printing Type | Flexo & Digital |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Garments |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Shape | Round |
| Shape | Round |
| Finish | Semi-Gloss |
| Pack Type | Roll |
| Label Supply Format | Roll Form |
| Color | Black |
| Design | Custom |
| Cutting Size | Custom |